ויטמינים

ויטמינים (Vitamins) ויטמינים רכיבים חיוניים רבים המצויים במזון ובלעדיהם לא ייתכנו חיים.
המונח "ויטמין" (בלטינית: ויטה – חיים) הוטבע בשנת 1912 על ידי כימאי יהודי פולני, קזימיר פונק.

בעוד שהחלבונים הם הבסיס לאבני הבניין של הגוף, הפחמימות מהוות את מצבורי האנרגיה הזמינה, והשומנים מהווים את מחסני האנרגיה שלו, מספקים הויטמינים את היסודות שמאחורי התהליכים הכימיים, המתרחשים מאחורי הקלעים, ומאפשרים את קיומם, תוך תהליך חילוף החומרים.
בניגוד לחלבונים, לפחמימות ולשומנים, אותם יכול הגוף לפרק ולהרכיב לפי צרכיו, חייב גופנו לקבל את הויטמינים הדרושים לו ממקור חיצוני, בתצורתם הזמינה, וכאמור, אין לו היכולת לייצרם בעצמו.

הויטמינים נמצאים במזון ממקור צמחי ומן החי, אך לא כל הויטמינים נמצאים בכל סוגי המזון, מה שמחייב "דיאטה מאוזנת", או במלים פשוטות – הכוללת את כל מגוון המזון.
את הויטמינים ניתן גם כן לצרוך כתוספי מזון אך חשוב לדעת שמאחורי הוויטמינים, המינרלים ושאר התרכובות בבתי הטבע ובפארמים מסתתרות גם סכנות בריאותיות, חלקן קשות ובלתי הפיכות.
אחד הגורמים לכך הוא חוסר הבקרה על יצרניות של תוספי תזונה בעולם. ההגדרה של תוספי תזונה לא מחייבת את היצרניות להציג ממצאים מדעיים בדוקים. יצרניות תוספי המזון מפרסמות הבטחות נוצצות לחיים טובים ואיכותיים יותר, אלא שרוב המחקרים בנושא לא הצליחו להוכיח חד משמעית שמאחורי ההבטחות עומדת אמת מדעית. באתר ויטמין, ננסה להביא בפניכם מידע מקיף על הויטמינים.