ויטמין E

אלפא טוקופרול – השפעה מווסתת במצבי לחץ ועייפות. מאריך את חיי התא. שומר על הנעורים וטיפוח החן. נמצא בגרעינים מלאים, ביצים, דגנים, בשר, שמרים,
אגוזים, שמנים צמחיים וירקות ירוקי עלים. הוויטמין מתפקד כקו אנזים בקרומי תאים והוא נוגד חמצון רב-עוצמה המגן על קרומי התאים וחלקים אחרים מסיסי שומן של הגוף כמו LDL ("הכולסטרול הרע") מפני רדיקלים חופשיים. הגנה על ה-LDL בפני חמצון מצמצמת את הסיכון למחלות לב.

בטבע קיימים 8 סוגי טוקופרולים. החשובים ביותר הם α (אלפא), β (בטא), γ (גמא), δ (דלתא). האלפא טוקופרול מחונן בפעילות גדולה יותר כוויטמין משאר הטוקופרולים ולמעשה אליו מתכוונים בשם ויטמין E. בפרקטיקה הרפואית קיימות שתי צורות של הוויטמין- טבעית וסינתטית. הצורה הטבעית פעילה משמעותית יותר ונספגת טוב יותר ברקמות. הצורה הסינתטית עשויה מנפט, נספגת ברמה של 50% ואינה מפעילה את רוב מנגנוני E בגוף.
מקור השם השם טוקופרול נובע מהמילים היווניות לידה (טוס tos) לקדם (פרו phero) והסימול הכימי לאלכוהול (אול ol). הוויטמין התגלה בשנת 1923 והיה הוויטמין החמישי שהתגלה. חוקרים מצאו ששמנים מסוימים מהצומח יכולים לפתור בעיות עקרות והפלות אצל חולדות. רק בשנת 1936 הצליחו לבודד את הוויטמין משמן נבט חיטה.
מבנה כימי מבנה כימי של α טוקופרולויטמין E מורכב מ – 8 חומרים שמתוכם די אלפא טוקופרול אצטאט הוא המקטע העיקרי הפעיל בגוף.

תאור הוויטמין ויטמין E מסיס בשמן. מאוחסן בתאי השומן בעור, בכבד, בשרירים, בבלוטות האדרנל ובלוטת יותרת המוח, בכדוריות הדם האדומות, בטסיות הדם, באשכים ובשחלות, יכול להיספג גם דרך הריריות והעור. הוויטמין רגיש לחום, אור וחמצון, ברזל לא אורגני, כלור, גלולות למניעת הריון, קרינה אולטרה סגולה וסביבה בסיסית פוגעים ביעילות הספיגה של הוויטמין ובאופן פעולתו. כמו כן שמנים או שומנים מקולקלים, שמנים מינרלים ותרופות להורדת כולסטרול. אלכוהוליזם כרוני גורם לסילוק ויטמין E מהכבד ואילו טבק מצמצם את ספיגתו. המינרל סלניום עוזר בפעולתו וכך גם ויטמין C. ככל שצריכת שמנים רב בלתי רוויים עולה כך גם עולה הצורך בוויטמין E.
פעילות הוויטמין נותן מימן (‏H‏) לרדיקל החופשי והוא נהפך בעצמו לרדיקל ‏חופשי, אך פעילותו הרבה יותר מתונה. ‏ויטמין ‏E‏ ממוחזר בגוף כרדיקל בצורה מאוד יעילה. כשהוא מחומצן הוא עובר לחלק המימי של הממברנה, ‏שם הוא יכול להתפרק על ידי חומרים מסיסים במים, כמו למשל ויטמין ‏C‏. ויטמין ‏C‏ וגלוטטיון נותנים לו אלקטרון ובעצמם הופכים לרדיקלים. ‏ מנטרל רדיקלים חופשיים ומונע את הנזקים שהם גורמים, במיוחד במקומות הרגישים ביותר לחמצון- הלב וכלי הדם, העור, המוח והמערכת ההורמונלית.
הוויטמין מייצב את קרום התא על ידי מניעת חמצונו, מגן על הריאות מחומרים מזהמים, מגן על ארתרוציטים (erythrocyte, תאי הדם האדומים) מהרס על ידי רעלים ומעורב בייצורם של ארתרוציטים חדשים. מעורב במנגנון יצירת אנרגיה בלב ובשרירים (יש לו תפקיד חשוב בנשימת תאים שונים כמו תאי שריר משורטט), מרחיב כלי דם דבר המאפשר זרימה טובה יותר, יעיל בדילול דם ולכן מונע היווצרות קרישי דם, מפחית רמות טרומבין ולכן מתפקד כנוגד קרישה, ממיס קרישי דם טריים לפני שנוצר נזק לכלי הדם שנסתמו, מונע חמצון ועוזר בייצור הורמוני אדרנל, הורמוני מין ויותרת המוח. ויטמין E מייעל את פעילות חומצות השומן החיוניות לינולאית וגמא לינולנית, עוזר לפוריות הגבר והאישה, מאט את תהליך ההזדקנות, מוריד מעט לחץ דם בצורה בטוחה ויעילה, מחיש ריפוי צלקות ויעיל נגד כוויות. עוזר בגמישות העור, חשוב להטמעת ברזל, מסייע לשחרור נוזלים בבצקות ויעיל כחומר משתן (diuretic) עדין. ‏ חוסם תצורות של ניטורזמינים (חומרים מסרטנים במזונות- מגן מפני סרטן).

לנשים- מווסת הפרעות במחזור חודשי, מקל על סימפטומים של תסמונת קדם ווסתית (גודש בשדיים, עייפות, מתח ודיכאון) ומגדיל פוריות. מקל על תופעות גיל המעבר (גלי חום, שינויי מצב רוח, יובש בנרתיק). לגברים- מגדיל און מיני ומונע אימפוטנציה.
תסמיני חסר המוליזה (hemolysis, פירוק הדם) ואנמיה (anemia, רמה נמוכה של תאי דם אדומים), אשר תסמיניה הם חיוורון, עייפות, קוצר נשימה ופלפיטציות (palpitations הלמות לב). חולשת שרירים עד לדרגה של ניוון ושיתוק, איבוד נפח שרירים, התכווצות קולגן, משקעי שומן בשרירים, תצרוכת גבוהה של חמצן בשרירים – ירידה בתפקוד, חולשת שרירי עיניים ופזילה, התקפות לב, טרשת עורקים ומחלות לב וכלי דם, ירידה בתפקוד היפופיזה ואדרנל, ירידה בספיגת ברזל, סיסטיק פיברוזיס (cystic fibrosis), ירידה בספיגת שומנים, טרומבוזיס (thrombosis, קרישיות יתר של הדם),רמות כלסטרול וטריגליצרידים בדם גבוהות, ארטריטיס (arteritis, דלקת עורקים). אצל תינוקות גורם מחסור לגריות(irritability) ואגירות נוזלים.
תסמיני יתר השפעות מזיקות הן נדירות, אך שימוש ממושך במינון גבוה עלול לגרום בחילה, כאבן בטן, הקאות ושלשולים ונפיחות בשדיים וסימני תת פעילות של בלוטת התריס (עייפות, חולשת שרירים וכו'). מנות גדולות עלולות להפחית את הספיגה של ויטמין A, ויטמין D וויטמין K מהמעי ולהוריד את רמת הורמון התריס. מנות רעילות עלולות לגרום לדימומים, הגברת קרישי דם, חולשה, ראיה מטושטשת, בעיות שונות בעור, חתכים, כוויות שלא נרפאות, סימני מתיחה, כתמים, דימומים לא מוסברים. לאנשים הסובלים ממחלות כבד כדאי להיות זהירים במינוני ויטמין E.

תגובות בין-תרופתיות מייעל פעילות אספירין, מקטין צורך באינסולין, מקטין תופעות לוואי של אדריאמיצין. חולים הנוטלים נוגדי קרישה או שסובלים מרמה מופחתת של גורמים נוגדי קרישה כגון ויטמין K עלולים לסבול מדימומים פנימיים מסוכנים אם נוטלים רמות גבוהות. התרופות cholestyramine, colestipol, sucralfate נוגדי חומציות וכן שמן מינראלי יכולות לצמצם את הקליטה של וויטמין E.
תגובות בין-תרופתיות מייעל פעילות אספירין, מקטין צורך באינסולין, מקטין תופעות לוואי של אדריאמיצין. חולים הנוטלים נוגדי קרישה או שסובלים מרמה מופחתת של גורמים נוגדי קרישה כגון ויטמין K עלולים לסבול מדימומים פנימיים מסוכנים אם נוטלים רמות גבוהות. התרופות cholestyramine, colestipol, sucralfate נוגדי חומציות וכן שמן מינראלי יכולות לצמצם את הקליטה של וויטמין E.